FILCOWANIE PREZENTÓW NA DZIEŃ MATKI W 6-5 HUFCU PRACY

FILCOWANIE PREZENTÓW NA DZIEŃ MATKI W 6-5 HUFCU PRACY

Dnia 24 maja br. uczniowie klasy 2E Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie pod opieką pani Grety Adamczyk i pani Klaudii Sudy wzięli udział w warsztatach z bajkoterapii. Zajęcia odbyły się w ramach programu „STRESO-ŁAMACZE”.

Instruktorka Magdalena Żyłka, która prowadziła warsztaty przedstawiła budowę i strukturę wełny, jej obróbkę oraz powstanie z niej filcu. Dla uczestników były to ciekawostki, których wcześniej nie mieli okazji poznać. Filcowanie czyli metoda uzyskania tkaniny,  wykorzystywane  jest do tworzenia koców, skarpet, biżuterii czy nakryć głowy. Uczestnicy na warsztatach pracowali z wełną czesankową, wodą i mydłem. Poznali metodę filcowania na mokro. Za zadanie mieli wykonać podkładki pod gorące naczynia. Każdy z nich wybierał dowolne kolory, układał wzorki i napisy na swojej podkładce. Instruktorka rozbudzała wyobraźnię uczestników, zwracała uwagę na dobór kolorów, proporcje, a także prawidłową kompozycję powstającej formy. Aby wytworzyć filc potrzeba cierpliwości i siły, gdyż sama technika nie jest łatwa. Jednocześnie młodzież w trakcie zajęć mogła wyładować swoje napięcie i stres. Poprzez ugniatanie i formowanie filcu daje się upust negatywnym emocjom, nie zabrakło przy tym przyjaznej atmosfery, śmiechu i współpracy. Jeżeli ktoś z grupy wykonał zadanie, to chętnie pomagał innym. Efektem końcowym pracy młodzieży były podkładki, które postanowili dać w prezencie na Dzień Matki.

Tekst i zdjęcia- Klaudia Suda

 

Dodaj komentarz