Laurence Rees „Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie”

„Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie” to szczególna książka. Jej autor Laurence Rees przedstawia dzieje nienawiści i pogardy do tych, których z racji urodzenia skazano na śmierć – Żydów.
W książce zostały opowiedziane dzieje obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w latach 1940-1942 i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w latach 1942-1945 na tle polityki okupacyjnej nazistowskich Niemiec w Europie w latach II wojny światowej.
Autor przedstawił zarówno ofiary Auschwitz jak i oprawców – hitlerowskich zbrodniarzy. Zamieścił relacje Wilfreda von Ovena, osobistego sekretarza Józefa Goebbelsa czy Rudolfa Hossa, komendanta KL Auschwitz.
Rees analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wszystko to składa się na przerażającą opowieść, na świadectwo tego, jak bardzo ludzie są nieprzewidywalni. Indywidualne losy ofiar, katów i świadków w połączeniu z wiedzą ogólną stanowią o specyfice tej książki.
Znany czytelnikowi obraz Auschwitz nakreślony przez takich autorów jak Tadeusz Borowski czy Zofia Nałkowska został uzupełniony i wzbogacony przez angielskiego autora. To naprawdę mądra i wartościowa książka godna polecenia.

Auschwitz Naziści i ostateczne rozwiązanie

Dodaj komentarz