Upiekliśmy słynne magdalenki

Klasa III TGA, wzorem bohatera powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, zapragnęła poznać smak słynnych francuskich magdalenek. Te niepozorne biszkoptowe ciasteczka w kształcie muszelek odgrywają w fabule powieści bardzo istotną rolę. Od magdalenki wszystko się zaczyna! Kawałek umoczonego w herbacie ciastka wywołuje u głównego bohatera cyklu wspomnienia z czasów dzieciństwa. W historii literatury zapisał się nawet termin proustowska magdalenka, który oznacza przypadkowy bodziec jaki przywodzi na myśl dawne chwile, miniony czas.

Słodki przysmak stał się elementem łączącym dwa przedmioty – język polski i technologię. Najlepiej smakuje z herbatą. A oto zdjęcia dokumentujące fazy powstawania naszych magdalenek oraz przepis.

                                                                                                                                                                         (M.B.)

20160223_093629  20160223_094722

 

Magdalenki

Składniki:
2 jaja „zerówki”
65 g drobnego cukru
70 g mąki
55 g roztopionego i przestudzonego masła
skórka starta z 1 cytryny bio/1 łyżka
1 łyżka soku z cytryny
½ łyżeczki proszku do pieczenia (opcjonalnie) 

Sposób wykonania:
1. Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce. Dodać do nich żółtka i ubić, do połączenia.
2. Do masy jajecznej delikatnie, szpatułką wmieszać mąkę, wystudzone masło i skórkę z cytrusów.
3. Wstawić do lodówki na 20-60 minut. Masa powinna przypominać gąbkę. Jeśli używamy metalowych foremek, trzeba je bardzo delikatnie posmarować masłem, można je dodatkowo schłodzić.
4. Piekarnik rozgrzać do 210˚C. Foremki do magdalenek wypełnić ciastem do ¾ wysokości. Wstawić do gorącego piekarnika na mniej więcej 10 minut. Magdalenki są gotowe, gdy ich brzegi lekko się przypieką, a na środku powstanie charakterystyczna górka.
5. Wyciągnąć z piekarnika i odczekać około 10 minut, następnie delikatnie wyjąć ciasteczka z foremki. Kolejne porcje przygotować w ten sam sposób. Posmarować foremki, nałożyć zimną masę i upiec.

Wariacje: Magdalenki czekoladowe: nie dodawać skórki z cytryny. Dodać ½ szklanki cukru więcej. Zamiast 2 łyżek mąki dodać ¼ szklanki gorzkiego kakao; przesiać i dodać do ciasta wraz z mąką.

Dodaj komentarz